Kalkulator kosztów


Wybierz opcję:
%

Kalkulator kredytowy


PLN
PLN
lat
%
PLN


przelicz

Księgi Wieczyste

KW on-line - dostępne bezpośrednio z ABN STĘPIEŃ NIERUCHOMOŚCI

Dotychczas aby zapoznać się z danymi

z księgi wieczystej na przykład kupowanej nieruchomości musieliśmy udać się do sądu i odstać swoje w kolejce.

Teraz wreszcie można to zrobić bez ruszania się z domu i za darmo. Dostęp do bazy ksiąg wieczystych z terenu całego kraju uzyskamy z jednego adresu przez stronę ministerstwa sprawiedliwości

http://ekw.ms.gov.pl  

( u nas KW ON-LINE na niebieskiej belce wyboru lub KW na czerwonej belce wyboru KW ON-LINE )

Jest tylko jedno ograniczenie aby uzyskać dostęp do treści księgi wieczystej trzeba znać jej numer. Nie ma innej możliwości uzyskania dostępu niż podanie pełnego numeru księgi wieczystej do której chcemy uzyskać dostęp. Taki prosty system skutecznie ogranicza przeglądanie ksiąg wieczystych przez osoby przypadkowe.

Obecnie więc aktualną treść księgi wieczystej będziemy mogli sprawdzić bezpośrednio przy podpisywaniu zarówno umowy przedwstępnej jak i umowy sprzedaży bez konieczności posługiwania się nieraz nieaktualnymi odpisami.

Niewątpliwie więc dostęp przez internet do ksiąg wieczystych istotnie zwiększa bezpieczeństwo w obrocie nieruchomościami.

Także osoba, która na przykład będzie chciała wynająć mieszkanie może teraz łatwo i szybko sprawdzić czy osoba która pokazuje jej mieszkanie jest jego właścicielem czy też próbuje ją oszukać podając się za właściciela.

Dostęp przez internet do ksiąg wieczystych umożliwia też osobom zawodowo związanym z obrotem nieruchomościami bardziej cywilizowane warunki pracy i możliwość zapewnienia klientom usług na wyższym poziomie.

Teraz czekamy na kolejny krok a mianowicie umożliwienie notariuszom składania wniosków o wpisy w księgach wieczystych on-line zaraz po zawarciu umowy, co powinno skutecznie wyeliminować możliwość nadużyć i oszustw na rynku nieruchomości.

 


 

Jakie zmiany w hipotece?

Po zmianie przepisów ustawy o księgach wieczystych i hipotece nie istnieje już podział na hipotekę zwykłą i kaucyjną. Nowe przepisy stanowią, że hipoteka zabezpiecza wierzytelność pieniężną do oznaczonej sumy najwyższej (art. 69). W ten sposób zabezpieczone jedną hipoteką będą zarówno wierzytelność z określonego stosunku prawnego, jak też odsetki od tej sumy np. kredytowe, pod warunkiem, że będą się mieścić w kwocie zabezpieczenia.

Dłużnik będzie mógł zabezpieczyć jedną hipoteką wiele wierzytelności wynikających z różnych stosunków prawnych, ale względem tego samego wierzyciela. Do tej pory kredytobiorca, któremu bank udzielił kilku kredytów, każdy z nich zabezpieczał na jego rzecz osobną hipoteką. W obecnym stanie prawnym dopuszczalne jest ustanowienie jednej hipoteki na rzecz banku, która zabezpieczy wszystkie wierzytelności z tytułu udzielonych kredytów. Co więcej, nie ma przy tym obowiązku, aby wierzytelności były tego samego rodzaju, co oznacza, że jedną hipoteką może być zabezpieczony zarówno kredyt jak i pożyczka. Wymagana jest natomiast tożsamość wierzyciela.

Rewolucyjną zmianą jest dopuszczenie rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym. W dotychczasowym staniem prawnym obowiązywała zasada posuwania się hipotek naprzód, co oznaczało, że wskutek wygasania hipotek, później wpisana hipoteka przesuwała się naprzód, uzyskując wcześniejsze pierwszeństwo. Nowelizacja przyznaje właścicielowi nieruchomości prawo do rozporządzania zwolnionym od hipoteki miejscem, wskutek czego prawo to nabiera wartości materialnej, a także, ma umożliwić właścicielowi nieruchomości renegocjację np. warunków spłaty kredytu w sytuacji, gdy zabezpieczona wierzytelność uzyskała lepsze miejsce hipoteczne.

 


Ustawa z 26 czerwca 2009 roku o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw, weszła w życie 20 lutego

 

Rewolucja w hipotekach

Po długim, bo 18 miesięcznym vacatio legis z dniem 20 lutego 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece z dnia 26 czerwca 2009 r., która w zasadniczy sposób zmieniła dotychczasowe przepisy dotyczące hipoteki. Nowelizacja miała w założeniu osiągnięcie większej funkcjonalności zabezpieczenia wierzytelności.

Najważniejsze zmiany polegają na ograniczeniu zasady akcesoryjności hipoteki, zwiększeniu elastyczności tego zabezpieczenia, umożliwieniu zabezpieczenia wierzytelności z tytułu kredytu udzielonego przez konsorcja bankowe, zwiększeniu funkcjonalności hipoteki w sytuacji zmiany stosunków kredytowych, a wreszcie zapewnieniu wykorzystania raz ustanowionej hipoteki w celu zabezpieczenia kolejnego kredytu.

 

 

 

     

 

Jelenia Góra ul. Mostowa 6 - siedziba biura

 

Kalkulator kosztów


Wybierz opcję:
%

Kalkulator kredytowy


PLN
PLN
lat
%
PLN


przelicz

Wpisz numer telefonu,
oddzwonimy do Ciebie


wyślij
Biura nieruchomości, domy, mieszkania Jelenia Góra Nieruchomości Karpacz, nieruchomości Karkonosze - domy, mieszkania, działki, grunty, lokale użytkowe, nieruchomości Szklarska Poręba. Serdecznie zapraszamy - nieruchomości Jeleniogórskie i nieruchomości Karkonoskie.
powrót do góry strony Twoja sugestia

Masz jakieś sugestie dotyczące naszej strony? Podziel się z nami!


Prosimy serdecznie o wypełnienie niniejszej ankiety, zaznaczając właściwą odpowiedź krzyżykiem w odpowiedniej kratce. Państwa ocena i uwagi pomogą nam w doskonaleniu naszych usług. Ankieta jest anonimowa.

Część I. Badanie zadowolenia klienta
Dziękujemy za wypełnienie ankiety !Wyślij